Závěrečné stavy hepatitidy c

Virus hepatitidy C, nebo HCV, napadá játra a v průběhu času přetrvávající infekce může vážně poškodit játra. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hlásí, že 5 až 20 procent lidí s neléčenou hepatitidou C má po 20 až 30 letech těžkou jizvu jater, nazývanou cirhóza. V závěrečných fázích hepatitidy C se dekompenzuje cirhóza jater – což znamená, že jizva je tak rozsáhlá, že játra začnou selhat. Všechna důležitá jaterní funkce trpí, což vede k několika vážným komplikacím. Chronická infekce HCV také zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater nazývané hepatocelulární karcinom nebo HCC. Až 5 procent lidí zemře na důsledky konečné fáze hepatitidy C. Naštěstí je terapie HCV mnohem efektivnější v posledních letech a úspěšná léčba může odvrátit tyto život ohrožující komplikace pokročilé hepatitidy C u většiny lidí.

Efekty selhání jater

Játra odstraňují toxické látky z těla, rozkládají staré červené krvinky a metabolizují krevní proteiny. Mezi další důležité funkce patří tvorba žluči, která pomáhá trávit stravovací tuky a vyrábění bílkovin, které pomáhají krevní sraženině. Při dekompenzované cirhóze z HCV nemůže těžce zjizvená játra provádět všechny tyto základní funkce. Například vedlejší produkt rozpadu červených krvinek, nazývaný bilirubin, se vytváří v krevním řečišti, protože není metabolizován normálně. To způsobuje žloutnutí kůže a očí nebo žloutenku. Snížená filtrace krve také způsobuje akumulaci toxických látek v krevním řečišti. Nedostatečná produkce faktorů srážení krve a jiných důležitých proteinů vede k dalším komplikacím. Navíc rozsáhlé jizvení jater dělá obtížné prokrvení játra normálně játry. Tím vzniká záloha krve nazývaná portální hypertenze, která vede k zvětšení žil v trávicím systému a břišní kůži. Kapalina uniká z rozšířených žil do tkání. Slezina a ledviny také zvětšují, selhávají a nakonec se vypínají.

Příznaky a symptomy

Portální hypertenze je zdrojem mnoha příznaků a symptomů pozorovaných v závěrečných stádiích hepatitidy C. Některé z příznaků komplikací z portální hypertenze zahrnují: – Prominentní žíly pod kůží, zejména přes břicho, hruď a obličej; – krvavé zvracení způsobené zvětšenými žilkami podél jícnu, nazývanými varixy, – hemoroidy a krvavé nebo černé stolice, – nahromadění tekutin v břiše, nazývané ascites a nohy, – anémie, – zhoršená funkce Játra způsobují několik dalších příznaků a příznaků s konečnou fází hepatitidy typu C, včetně: – Bruise nebo petechie, které jsou z krvácení pod kůží z malých fialových nebo červených skvrn, – žloutenka a svědění, – zmatenost, podrážděnost a spánek Potíže – vyčerpání, dušnost a ztráta svalové hmoty – nepravidelné nebo nepřítomné období u žen – zvětšení prsou u mužů – ztráta srsti.

HCV a rakoviny jater

Riziko rozvoje HCC je 20krát vyšší u osoby, která má HCV ve srovnání s někým, kdo není infikován, podle National Cancer Institute. Riziko je největší u osob s cirhózou způsobenou HCV, kteří mají 2 až 8 procentní pravděpodobnost, že budou diagnostikováni s HCC ročně. Stejně jako jiné viry způsobující rakovinu způsobuje HCV rozsáhlý zánět primárně zaměřený na játra. Chronická hepatitida C vede také k jizvové tkáni jater. Dlouhodobý zánět a zjizvení předurčují játra k rozvoji rakoviny. Navíc poškození jater způsobené HCV způsobuje, že jaterní buňky se rychle množí. Tato rychlá rychlost násobení jaterních buněk může způsobit genetické poškození, které nakonec vede k rozvoji rakoviny. Úspěšná antivirová léčba HCV může naštěstí snížit riziko vzniku HCC. Vzhledem k zavedení nových léčebných režimů začínajících v roce 2011, které jsou efektivnější a lépe snášeny, vědci doufají, že se v budoucnosti bude snížit nemoc související s hepatitidou C, včetně HCC.

Léčba konečné fáze hepatitidy C

Bohužel dekompenzovaná cirhóza nemůže být obrácena. Léčba je zaměřena na minimalizaci příznaků, komplikací a dalšího poškození. Antivirová léčiva mohou být předepsána ve snaze vyčistit HCV z těla. Přímo působící antivirotika nebo DAA bojují proti HCV blokováním kroků v životním cyklu viru. Konkrétní lékové režimy jsou zvoleny na základě variant viru, známého jako HCV genotyp. Léky mohou být také předepsány pro zvládnutí příznaků, jako je nahromadění tekutin, nevolnost a svědění. Mohou být podány další léky, které pomáhají snižovat čpavek v krevním řečišti, který se může akumulovat s selháním jater a způsobit komplikace nervového systému. Léčba těžkého ascites může vyžadovat pravidelné vypouštění tekutiny. Pokud jsou varikomy jícnu nebezpečně velké, mohou být vyžadovány léky a postupy. Pokud se HCC vyvine, léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, radiační terapii, chemoterapii nebo jinou formu terapie. Jedinou definitivní léčbou HCV u konečného stadia jaterního onemocnění je transplantace jater. Podle CDC je chronická infekce HCV hlavním ukazatelem transplantací jater ve Spojených státech. Kandidátem na transplantaci jater je komplexní proces, který zahrnuje intenzivní lékařskou evaluaci. Lékařský poradce: Tina St. John, M.D.