Gluteus medius svalového kmene

Sval gluteus medius je nezbytný pro mnoho běžných každodenních pohybů a pravděpodobně nebudete o tom přemýšlet, dokud nebude zraněn. Vzhledem k jeho centrální poloze a poloze může gluteus medius způsobit zranění v důsledku nadužívání, traumatu nebo dokonce kompenzace bolesti v jiných oblastech. Přestože kmen může být bolestivý, konzervativní léčba je obvykle vše, co je potřeba. Pravidelné roztahování a posilování rutiny může zabránit budoucímu zranění.

O svalu

Gluteus medius probíhá od horní části pánve k hlavě stehenní kosti na obou stranách. Hlavní únosce kyčelního kloubu, který je zodpovědný za postranní pohyb, jako například vystupování z vany. To také otáčí ven a je jedním z hlavních stabilizačních svalů, které udržují vaše nohy směrem dopředu, když chodíte. Ve skutečnosti lidé s nedostatečně rozvinutými nebo degenerovanými svaly gluteus medius často rozvíjejí nepřirozenou chůzi.

Nebezpečí újmy

Vzhledem k tomu, že sval je tak důležitý pro prakticky každou činnost v nižším těle, je riziko zranění skvělé. Běžeři jsou zvláště náchylní, ale každý sportovec, který se účastní sportů s vysokým nárazem nebo náhlého bočního pohybu, jako je fotbal nebo basketbal, může snadno zranit slabý gluteus medius. Nastavením chůze nebo držení těla k vyrovnání bolesti zad může také negativně ovlivnit sval. Zranění při nadměrném užívání jsou nejběžnější, což je důsledkem selhání správného roztažení a posílení svalu, ale trauma, jako například pád, může také přispět ke zranění.

Léčba

Většina zranění gluteus medius jsou kmeny, což je stupeň 1 zranění – odpočinek, led a protiponorační lék proti bolesti jsou vše, co je nezbytné. Zranění stupně 2 zahrnují částečnou trhlinu svalu, která využívá stejnou léčbu pouze delší dobu. Úplná svalová trhání se považuje za stupeň 3 a může vyžadovat operaci. Podle Pokynů pro zdravotní postižení 70 procent pacientů, kteří měli operační zákrok, vykazují během dvou let “normální pocit” kyčle, přičemž zbývajících 30 procent má téměř normální pocit. Provádění preventivních cvičení může také pomoci obnovit svalovou sílu po určité době odpočinku a zotavení.

Prevence

Jemné únosové cvičení, jako jsou nožní výtahy s odporem, mohou pomoci posílit svaly. Proveďte je jak stojící, tak i ležet na vaší straně, abyste pracovali svaly z různých úhlů. Když ležíte na zádech a překročíte postiženou nohu přes své tělo, roztáhnete oblast tak, jak leží na žaludku, ohnete koleno a posunete nohu směrem k zadní části hlavy. Tato cvičení by měla být prováděna postupně a opatrně po úraze, ale může být také použita důsledně, aby se zabránilo. Pokud máte pocit bolesti, uvolněte – měli byste pocítit jen nepatrné napětí v úseku.