Potraviny s vysokým obsahem cukru, s nízkým obsahem cukru

Potraviny, které konzumujete, poskytují suroviny pro výrobu energie a tělo. Vaše tělo reaguje odlišně na potraviny, které jíte, na základě jejich chemického složení. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů poskytují dobrý zdroj energie. Tyto potraviny jsou obzvláště výhodné, pokud mají také nízké množství cukru. Vysoké sacharidy nemusí nutně znamenat vysoký obsah cukru. Několik potravin vyhovuje těmto požadavkům a zároveň poskytuje důležité přínosy pro zdraví.

Sacharidy jsou zařazeny buď do jednoduchých, nebo komplexních sacharidů. Označení odkazuje na to, jak je pro tělo snadné chemicky rozbít jídlo. Příklady jednoduchých sacharidů zahrnují ovoce, džusy a pečivo. Komplexní sacharidy zahrnují hnědou rýži, zeleninu a celozrnné potraviny. Chemický rozdíl spočívá v obsahu škrobu a vlákniny v některých potravinách. Chemicky, vazby těchto potravin jsou složitější, což odpovídá jejich delší době trávení.

Jeden způsob, jak měřit účinky potravin s vysokým obsahem cukru v potravinách, je glykemický index, který odráží účinek potravy na hladinu cukru v krvi. Jeden pohár vařeného ječmene například obsahuje 44 g sacharidů. Jeho obsah cukru je však pouze 0,44 g. Jeho GI je 25 na stupnici od 1 do 100, což z ní činí nízkou glykemickou stravu. Můžete jíst sérii ječmene a cítit se dlouho dlouho poté, protože přidaný čas tělo potřebuje trávit obsah škrobu a vlákniny.

Dalšími příklady potravin s vysokým obsahem karbohydrátů, které obsahují cukr, jsou vařené černé fazole, čočka a bulgur. Všechny tyto potraviny sdílejí stejné charakteristiky s vysokým počtem sacharidů a nízkými hodnotami GI. Dalším faktorem ovlivňujícím, jak vaše tělo zpracovává tyto potraviny, je obsah vláken. Vlákna mohou být rozpustná nebo nerozpustná. Rozdíl spočívá v tom, zda má tělo enzymy nezbytné k chemickému rozpadu těchto potravin. Rostlinné buňky se skládají z komplexní sloučeniny nazývané celulóza. Lidské tělo postrádá enzym, který tyto potraviny rozbije. V důsledku toho nemůže používat některé cukry obsažené v těchto potravinách. Většina zeleniny jsou nerozpustné vlákna.

Jíst potraviny s vysokým obsahem karbohydrátů, s nízkým obsahem cukru, přináší zdravotní výhody. American Heart Association vás vyzývá k tomu, abyste zahrnuli celá zrna do vaší stravy díky účinkům snižujícím hladinu cholesterolu. Tyto účinky jsou větší s rozpustnými zdroji vláken, včetně ovesu a ječmene, vysvětluje studie z Pennsylvánské státní univerzity z roku 2010. Vzhledem k tomu, že jsou s nízkým obsahem cukru, tyto potraviny pomohou udržet vaši krevní cukr stabilní a zabraňují hrotu nebo poklesu hladiny glukózy. Pokud jste diabetici nebo jste citliví na účinky glukózy, tyto potraviny mohou být lepší volbou než sladké potraviny.

Druhy uhlohydrátů

Glykemický index

Příklady

Výhody