Dobré zdroje potravin fosforu

Až 1 procenta vašeho těla je fosfor, podle Medline Plus. Většina tohoto fosforu je ve vašich kostech, po němž následuje malé procento, které se nachází v zubech a buňkách. To činí z fosforu nezbytnou živinu pro zachování zdraví kostí, stejně jako nezbytnou pro syntézu bílkovin a srážení svalů. Dospělí potřebují denní dávku 700 mg fosforu, z čehož můžete snadno získat dietu, jestliže jíte zdravou škálu potravin.

Maso všech typů jsou dobrým zdrojem fosforu. Ryby, drůbež a hovězí maso jsou bohaté na fosfor. Vejce, mléko a mléčné výrobky jsou také dobrými zdroji dietního fosforu. Podle USDA dosahuje až 24% spotřeby fosforu z mlékařských výrobků.

Striktní vegetariáni, kteří konzumují žádný druh živočišných bílkovin, budou muset hledat fosfor někde jinde. Avšak fosfor z jiných než živočišných zdrojů je pro tělo těžší absorbovat a zpracovávat. Podle institutu Linus Pauling může tělo používat pouze asi 50 procent fosforu z rostlinných zdrojů. Vegetariánské potraviny s nejvyšším obsahem fosforu zahrnují mandle, čočku a arašídy. Veškeré ovoce a zelenina obsahují malé množství fosforu.

Nasycené nápoje, jako je soda, obsahují velké množství fosforu. 12-oz. Láhev sódy obsahuje 40 mg fosforu, což je více než množství obsažené v obohaceném bílém chlebu. Celozrnný chléb má o něco více, 57 mg na plátek. Dýňové jádra jsou bohaté na fosfor ve výši 33 mg za unci.

Potraviny ztrácejí obsah fosforu, když jsou vařené. To platí i v případě, že doba vaření je krátká. Abyste co nejvíce využívali potraviny, snažte se je jíst, kdykoli je to možné, jako v případě ovoce a zeleniny. Pokud něco chcete vařit, zvolte způsob, který nevyžaduje žádnou vodu, protože to může z fosforu vytáhnout z jídla. Pro maso je nejlépe pečení a pečení.

Proteiny zvířat

Rostlinné zdroje

Jiné zdroje

Proces vaření