Jak tělo udržuje homeostázu v reakci na cvičení?

Když se potáte, dýcháte těžce a cítíte, že vaše srdce bzučí, neznamená to jen, že máte dobrý trénink. Tyto fyziologické faktory jsou také důležité, aby vaše tělo udržovalo stav homeostázy. Homeostáza je definována jako konstantní, stabilní prostředí navzdory vnějším změnám, jako je cvičení. Cvičení ovlivňuje tělesnou teplotu, hladinu kyslíku v krvi, hladinu cukru a hydrataci – všechny vlastnosti nezbytné pro vaše přežití. Vaše tělo používá automatický zpětnovazebný systém pro zachování normální teploty a hladiny vody, takže můžete pokračovat v cvičení. Jezte správně a pijte spoustu tekutin, aby vaše tělo udrželo homeostázu.

Během cvičení musí vaše tělo udržovat stálou dodávku kyslíku ve vašich buňkách na podporu vašich pracovních svalů, které mohou podle Williams Sport Training vyžadovat 15 až 25krát více kyslíku, než když odpočívají. V důsledku toho dýcháte rychleji během cvičení. Čím těžší cvičíte, tím rychleji se vaše dýchací frekvence stává. To také pomáhá uvolňovat oxid uhličitý, vedlejší produkt energetického metabolismu. Nadbytečný oxid uhličitý může vést k nahromadění kyseliny mléčné, což může zhoršit váš výkon. Pro každý další nádech kyslíku vydechujete nadbytek oxidu uhličitého.

Váš kardiovaskulární systém je zodpovědný za dodávání krve a živin vašim pracovním svalům a udržení teploty těla v normálním rozmezí. Během tréninku vyžadují svaly, které cvičíte, více kyslíku. Vaše tělo reaguje tím, že zvyšuje množství krve, které vaše srdce čerpá, a přesune tuto krev z neaktivních orgánů do pracovních svalů. Hormony se uvolňují, aby signalizovaly zvýšení srdeční frekvence, takže můžete dodat více okysličené krve a živin tam, kde je nejvíce potřebujete. Jak se vaše krevní cévy dilatají, zaznamenáte také zvýšení krevního tlaku.

Když vaše tělo přemění jídlo na energii během cvičení, vyrábí teplo jako odpadní produkt. Toto extra teplo může zvýšit teplotu těla nad typickou 98,6 stupňů. K udržení homeostázy se krevní cévy v pokožce rozšiřují, aby umožnily větší průtok krve na povrch vašeho těla, kde rozptýlí teplo. Nebudete cítit vazodilataci, ale určitě se budete cítit jako pocení. Odpařování potu a vydechování teplého vzduchu také pomáhají ochlazovat vaše tělo a tím udržovat stabilní teplotu.

Pokud nebudete dobře jíst a pít, zhoršíte Vaši homeostatickou odpověď. Vaše tělo potřebuje vodu k udržení normální teploty a objemu krve, ale pocení vás může dehydratovat. Dehydratace snižuje krevní objem, který může zastavit průtok krve do pokožky a způsobit přehřátí. Následkem toho se u Vás projeví porucha svalové síly a vytrvalost, snížená ostražitost a zvýšené riziko zranění. Podle Montana State University pít 16 uncí tekutin 2 hodiny před cvičením. Pravidelně konzumujte tekutiny během cvičení a vypijte 16 uncí tekutiny za každou libru, kterou jste během tréninku ztratili.

Vaše tělo rozkládá sacharidy na glukózu, aby uspokojily okamžité energetické potřeby. Uchovává extra glukózu jako glykogen v játrech a svalových buňkách. Když hladiny glukózy v krvi poklesnou během cvičení, můžete zažít slabost a závratě, takže se spoléháte na zásoby glykogenu, abyste zvýšili hladinu glukózy v krvi. Můžete maximalizovat své sklady glykogenu tím, že budete jíst vysokou sacharidovou dietu, což je asi 60 procent z celkového počtu kalorií. Zaměřte se na konzumaci více druhů ovoce, zeleniny a zrn. Akademie výživy a dietetiky doporučuje občerstvení po tréninku s průměrnou až vysokou intenzitou. Konzumujte potraviny s snadno stravitelnými sacharidy a troch bílkovin, jako je řecký jogurt a bobule, banán s arašídovým máslem nebo sklenicí čokoládového mléka.

Cvičení a míra dýchání

Cvičení a srdeční frekvence

Cvičení a teplota těla

Udržování homeostázy hladin tekutin

Udržování homeostázy hladin glukózy v krvi