Kolik vitaminu a je požadováno jeden den?

Vitamin A patří do skupiny vitamínů nazývaných vitamíny rozpustné v tucích, které vyžadují přítomnost dietního tuku, aby byly správně absorbovány. Vitamin A zajišťuje, že vaše oči zůstanou zdravé a umožní vám to vidět. Vitamin A také hraje důležitou roli v reprodukci, imunitě a diferenciaci buněk. Aby bylo vaše tělo zdravé, je důležité konzumovat potřebné množství vitaminu A každý den.

Doporučení pro vitamín A jsou založeny na věku. Kojenci od 0 do 6 měsíců vyžadují 400 mikrogramů denně, zatímco děti od 7 do 12 měsíců potřebují 500 mikrogramů denně. Batohy mezi 1 a 3 potřebují 300 mikrogramů denně. Děti ve věku od 4 do 8 let by měly konzumovat 400 mikrogramů denně, zatímco děti od 9 do 13 let potřebují 600 mikrogramů denně. Dospívající chlapci ve věku od 14 do 18 let a dospělí muži ve věku 19 let a starší vyžadují 900 mcg denně. Dospívající dívky ve věku od 14 do 18 let a dospělé ženy ve věku 19 let a starší potřebují 700 mikrogramů denně.

Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, mírně zvýšily potřebu vitaminu A. Těhotné ženy ve věku 18 let a mladší by měly usilovat o konzumaci 750 mcg denně, zatímco těhotné ženy ve věku 19 let a starší vyžadují 770 mcg denně. Kojené ženy ve věku 18 let a mladší by se měly snažit konzumovat 1200 mg vitaminu A denně, zatímco kojenci starší než 19 let vyžadují 1 300 μg denně.

Široká škála potravin obsahuje vitamín A. Nejlepšími zdroji jsou olej z tresčích jater, obohacené cereální snídaně, vejce, máslo a mléko. Dalšími dobrými zdroji vitaminu A jsou sladké brambory, dýně, mrkev, meloun, mango, špenát, brokolice, kadeř, zelené slepice a squash.

Pokud pravidelně nevyhovuje potřebám vitamínu A, může dojít k nedostatku vitaminu A. Protože vitamin A je nezbytný pro zdravé oči, první známkou nedostatku je často noční slepota. Silný nedostatek vitamínu A může vést k stavu nazvanému xeropthalmie, který je charakterizován extrémní suchostí rohovky. Na druhou stranu, pokud konzumujete příliš mnoho vitaminu A, může to způsobit toxicitu vitaminu A nazývanou hypervitaminóza A. Vývoj Hypervitaminózy A je obvykle postupné a vede k suché svrbivé kůži, ztrátě chuti k jídlu, bolesti hlavy, bolesti kostí a bolesti kloubů. Výbor pro výživu a výživu stanovil pro dospělé horní přípustnou úroveň příjmu, nebo UL, na 3 000 mcg denně, aby se zabránilo toxicitě.

Denní doporučení

Zvláštními potřebami

Potravinové zdroje

Úvahy