Konce životních značek

Když se setkáte s blížící se smrtí milovaného člověka, můžete se zajímat, jak budete vědět, kdy se blíží konec. Jakmile tělo zahájí proces uzavírání, dochází k určitým změnám v tělesných a duševních funkcích. To může trvat méně než jeden den nebo tak dlouho, než pár týdnů pro své blízké dokončit proces umírání. Tím, že poznáte příznaky blížící se smrti, můžete být lépe připraveni říci svá přání a pomáhat ostatním řešit jejich ztrátu.

Potraviny a příjem tekutin

Umírající člověk ztrácí zájem o potravu a tekutinu, když se blíží smrt. Potraviny a tekutiny mohou být pro tělo obtížné metabolizovat v této fázi, protože organické systémy osoby zpomalují. Příručka Merck pro odborníky v oblasti péče o zdraví říká, že dehydratační a kalorické omezení mohou skutečně zmírnit nepříjemné pocity, nikoli způsobit. Suchý ústa může být podrážděním, protože přívod tekutin přestane, ale to může být zmírněno vlhkými tampóny nebo ledovými lupínky, pokud je člověk vědom. (Viz odkaz # 1)

Změny dýchání

Jak se přiblíží smrt, dýchání se stane mírnější a rychlost dýchání se může zvýšit nebo snížit. Mohou existovat mezery mezi dech, které se stanou delšími a delšími, dokud se dýchání nezastaví. Umírající osoba není schopna spolknout sliny, které se tvoří v zadní části krku a v průduškách. Když člověk dýchá, vzduch, který prochází skrz sliny, způsobuje chvějící se zvuk, který se běžně označuje jako smrtelná chrastítka. Zatímco zvuk je často znepokojivý pro milované, Merck manuál pro zdravotní péči říká, že smrtící houkačka způsobí nepohodlí umírající osobě. (Viz odkaz # 1)

Snížená moč

Močový výkon klesá a nakonec se zastaví, když se člověk přiblíží smrti. Mezinárodní síť pro léčbu a výzkum rakoviny nebo INCTR říká, že k tomu dochází, protože srdce již nemůže dostatečně pumpovat krev přes tělo, což vede ledviny k zahájení vypnutí. Dalším důvodem snížení výdeje moči je snížení příjmu tekutin. (Viz odkaz č. 2)

Snížený oběh

Krevní oběh klesá u umírající osoby. Ruce a nohy se mohou na dotek vychladnout. INCTR říká, že špička nosu, nehtů a kolen může vypadat modře nebo fialově kvůli nedostatku okysličení. Končetiny často vykazují známky mottlingu – fialový, skvrnitý vzhled kvůli snížené cirkulaci. Nedostatek pulsu v zápěstí může znamenat, že smrt nastane během několika hodin. (Viz odkaz č. 2)

Zmatenost a ztráta vědomí

Umírající člověk má tendenci být ospalý, spí více a může se zdát nespojen s rodinou a přáteli. Mohou být zmateni a neví, kde jsou nebo kdo je milovaný. Národní rakovinový ústav říká, že není neobvyklé, že umírající lidé mají halucinace nebo vidí vize těch, kteří před nimi zemřeli. Často, když se blíží smrt, umírající osoba nereaguje a vklouzne do stavu podobného komatu. Domníváme se, že i v tomto nereagujícím stavu lidé mohou stále slyšet ty, kteří s nimi mluví. (Viz odkaz # 3)