Potraviny a vitamíny ke zvýšení mateřského mléka

Vědecká podpora určitých potravin, které zvyšují laktaci – známé jako laktogenní potraviny – je slabá. Nicméně, když je ošetřovatelka znepokojena, že její dítě dostává dostatek jídla, může mít malý úspěch tím, že do ní začleňuje určité potraviny nebo doplňky, říká mezinárodní konzultantka laktace Anne Smithová. Poraďte se svým pediatrem o vašich obavách předtím, než provedete drastické změny ve vaší stravě.

Kontrola dodávky mléka

To může být obtížné pro kojící matku – obzvláště poprvé maminku – zjistit, zda její dítě jíst dost. Před provedením drahých nebo nevhodných dietních změn zajistěte, aby vaše mléko skutečně potřebovalo zvýšení. Zvýšení tělesné hmotnosti a špinavé pleny jsou nejlepším ukazatelem toho, jak vaše dítě jíst. Pět dní po porodu je průměrný přírůstek hmotnosti dítěte 5 až 7 uncí týdně. Vaše dítě by mělo také vyrábět nejméně šest mokrých plenek denně po čtyřech dnech, stejně jako tři až čtyři nebo více špinavých plenek.

Celkové pokyny týkající se stravy

Aby se udržela zdravá zásoba mateřského mléka, žena by se nemusela nutně dívat na určité potraviny, ale spíše na její celkovou stravu. Podle La Leche League International je ideální strava pro kojící matku stejná jako nejlepší dieta pro všechny ženy – je to vyvážená, pestrá a výživná a obsahuje správný počet kalorií, což je asi 450 až 500 extra za den, Podle Eunice Kennedy Shriver Národní institut zdraví dětí a lidského rozvoje. Nemusíte být přísní s dietou, ale LLLI doporučuje každodenní konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, celých zrn, bílkovin na bázi živočišných nebo rostlinných a malých množství tuků, ideálně ve formě nevařených, za studena lisovaných Rostlinné oleje. Ženy, které jsou špatně vyživované, veganské nebo na jiné speciální stravě, mohou vyžadovat doplňky, které zajistí správnou výživu kojení.

Potraviny, které chcete vyzkoušet

Pokud chcete přidat do jídelníčku potraviny pro zvýšení laktace, nejprve zkuste nějakou zeleninu. Ačkoli většina nebyla studována, laktační konzultanti a matky se spoléhají na neoficiální důkazy, které podporují jejich užívání. Holistická konzultantka pro laktaci Hilary Jacobsonová říká, že fenikel, mrkev, řepa, sladká a tmavě zelená listová zelenina mohou všechny pomoci zvýšit produkci mléka. Některá zrna jsou navíc považována za galaktagogy, které jsou látkami, které zvyšují zásobování mlékem, mezi něž patří oves, proso, ječmen a rýže. Mezi další potenciální galaktagogy patří česnek, cizrna, mung fazole, čočka a zelená papája. Jedna z galaktagogů, která byla studována, je bylinný čaj vyrobený z bylinokombinace, studie publikovaná v roce 2011 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine ukázala, že je užitečná pro zvýšení produkce mateřského mléka.

Doplnit nebo ne doplnit

Zatímco některé bylinné doplňky mají neoficiální podporu pro vyvolání laktace, totéž platí pro vitaminy. Podle Kelly Bonyata, mezinárodního konzultanta pro laktaci certifikovaného tabáku, nejsou další vitamíny nezbytné nebo užitečné pro kojící ženu, která jí dobře vyváženou stravu. Ačkoli byste mohli mít určité nutriční nedostatky, pokud nedostanete adekvátní množství určitých vitamínů, sníží se jen hladiny živin tohoto vitamínu ve vašem mléce, neovlivní celkovou zásobu. Ve skutečnosti může mít příliš mnoho vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E, K – jejich koncentraci v mléce a může být škodlivé pro vaše kojící dítě.