Jak zdravé je zvěřina?

Zvěřina nebo jeleň je součástí americké stravy od doby Poutníků podle článku z prosince 2009 zveřejněného v “Field and Stream”. Zvěřina je potravina bohatá na živiny, která má méně tuku než mnoho jiných druhů červeného masa. Ale budete muset správně rozmetat zvěř, jestliže střílíte jelena sami, abyste se vyhnuli chorobám přenášeným potravinami a udržujte si zdravé jídlo.

Kalorie a makronutrienty

Ušetříte tuky a kalorie, pokud se rozhodnete pro zvěřinu s hovězím masem. 3-ounové porce pražené zvěřiny obsahuje 140 kalorií, méně než 1 gram tuku a 26 gramů bílkovin, což je 50 procent denní hodnoty bílkovin, pokud budete postupovat podle 2 000 kalorie. Pro srovnání, 3-unce porce grilované hovězí svíčkové steak, který má stejné množství bílkovin jako zvěř, poskytuje 179 kalorií a 7,6 gramů tuku, včetně 3 gramů nasycených tuků.

Vitamíny a minerály

Jedzte 3-unce porce pražené zvěřiny a dostanete 10 procent DV pro thiamin, 15 procent DV pro zinek, 20 procent DV pro železo a fosfor a 30 procent DV pro riboflavin, niacin A vitamín B-12. B vitaminy thiamin, riboflavin, niacin a vitamín B-12 vám pomohou proměnit jídlo, které jíte, na energii, udržet pokožku a vlasy zdravé a hrát roli v mozku a nervovém systému. Potřebujete zinek na tvorbu proteinů a DNA a hojivé rány, železo pro tvorbu červených krvinek a fosfor pro funkci ledvin a vytváření silných kostí.

Obsah cholesterolu

Venison poskytuje významné množství cholesterolu – 95 miligramů, neboli 30 procent DV. Obsahuje téměř žádný nasycený tuk, takže je to stále zdravé jídlo, dokud ji konzumujete s omezeným příjmem a udržujete denní příjem cholesterolu pod doporučenou hranicí 300 miligramů denně. Zatímco cholesterol v potravě může mít malý vliv na hladinu cholesterolu v krvi, nasycený tuk má mnohem větší efekt, podle University of Illinois Extension. Článek z července 2011, zveřejněný v časopise British Journal of Nutrition, dospěl k závěru, že souvislost mezi příjmem cholesterolu v potravě a srdečními chorobami není podporována epidemiologickými údaji.

Potenciální zdravotní rizika

Jeden zdravotní riziko z jídla zvěřiny pochází z možnosti kontaminace olovem. Olovo, které se používá ve výstřelu, které zabíjí jelena, se může dostat do maso, takže je obtížné jej odstranit během řeznictví. Studie zveřejněná v “PLoS ONE” v roce 2009 zjistila, že 80 procent profesionálně zpracovaných vzorků masa jelena obsahovalo olovnaté fragmenty. To může pomoci vysvětlit vyšší než průměrné koncentrace olova v krvi lovců a jejich rodin. Vysoká hladina olova v krvi může způsobit poškození ledvin, poruchy sluchu, agresivní chování, anémii, zácpu a potíže se spánkem. Uvědomte si také, že zvěřina může způsobit nemoci způsobené potravinami, jako je E. coli, pokud nejsou řádně vyčištěny, skladovány a připravovány.