Vysoký obsah cukru u mužů a počet spermií

Neexistuje nedostatek spekulací o příčinách neplodnosti a poklesu porodnosti v průmyslových zemích. Přestože klinika Mayo říká, že většina problémů s plodností není vyloučena, existují některé faktory životního stylu, které vás vystavují riziku nízkého počtu spermií. Například dieta s vysokým obsahem cukru může přispět k obezitě, která je spojena s problémy s plodností.

Pozadí

V roce 1992 studie British Medical Journal nazvaná “Důkazy o snížení kvality spermií za posledních 50 let” získala spoustu pozornosti a spoustu neshod, ale jeho hlavní myšlenkou bylo, že muži v průmyslově vyspělých zemích obecně produkují méně Spermie a ty, které produkují, nejsou tak dobré, jako bývaly. Studie se nepokusila vysvětlit příčinu poklesu.

Příčiny

Podle Mayo Clinic existuje řada možných příčin nízkého počtu spermií, včetně špatného zdravotního stavu a obezity. Konzumace nadměrného množství cukru přispívá k mnoha zdravotním problémům, včetně obezity a diabetu 2. typu. Nikdo neví jistě, zda je vysoký obsah cukru přímou příčinou nízkého počtu spermií, nebo zda přispívá jen k dalším otázkám ovlivňujícím plodnost.

Výzkum

Studie z roku 2009 v oblasti farmakogenomie nalezla vazbu mezi sloučeninou cukru-mimika a sníženým počtem spermií. Tato sloučenina se nazývá imino-cukr, který má jinou chemickou strukturu než běžný stolní cukr. Je tak často testováno, že je známo, že potkani a myši jsou neplodné. V roce 2002 publikovala sborník z Národní akademie věd studii naznačující, že tento cukr může mít potenciál jako mužská antikoncepce.

Omezení

Tyto vysoce kontrolované laboratorní studie zahrnovaly krysy a myši, nikoli lidi. Ačkoli imino cukry jsou častým předmětem laboratorních studií – včetně lidských studií – výzkum se netýká běžného stolního cukru a jeho vlivu na počet spermií a plodnost.

Prevence

Pokud se snažíte otevírat dítě, klinická klinika Mayo doporučuje sledovat zdravý životní styl. Pokud se potýkáte s nadměrnou hmotností, která je rizikovým faktorem pro neplodnost, podívejte se na způsoby, jak snížit příjem rafinovaného cukru. Výzkum neříká jistě, že jíst méně cukru okamžitě zvýší váš počet spermií, ale sníží váš příjem kalorií, aby pomohl zvládnout hmotnost. Dokonce i když to nepomůže vaši počet spermií, snížení stolního cukru a zvládnutí hmotnosti zlepší mnoho dalších aspektů vašeho zdraví – od krevního tlaku až po riziko diabetu.