Zvýšený nitrooční tlak u dětí

Oční bulb musí udržovat určitou úroveň napětí nebo tlaku v oku, aby nedošlo k jeho kolapsu. Řada kanálů v oku neustále vypouští tekutinu, aby udržovala nitrooční tlak, často nazývaný IOP, v tomto rozsahu. Děti, včetně kojenců, stejně jako dospělí, mohou vyvinout zvýšený nitrooční tlak. Zvýšený tlak v oku může způsobit glaukom, poškození optického nervu.

Normální intraokulární tlak

Intraokulární tlak u dětí je obvykle nižší než u dospělých. Ve věku jednoho roku dosahuje IOP průměr 8,9 mmHg nebo milimetrů rtuti, uvádí hlavní autor Roberto Sampaolesi v “Glaukomas: Volume 1 – Pediatric Glaucomas.” IOP u dětí se obvykle zvyšuje o 0,85 mmHg ročně, dokud nedosáhnou dospělých , Která by měla zůstat pod 21 mmHg.

Typy

Zvýšený nitrooční tlak může nastat z dvou důvodů. Pokud se kanály zablokují, nedochází k odvodnění a zvyšuje se tlak v očích. Pokud oko vytváří tekutinu více než normálně, tekutina nemůže odtéct dostatečně rychle a tlak v oku stoupá. Glaukom – poškození optického nervu – může způsobit trvalou ztrátu zraku. Zatímco jiné podmínky mohou také způsobit glaukom, zvýšený IOP je běžnou příčinou u dětí a dospělých. Zvýšený IOP u dětí může být kongenitální nebo přítomný při narození dítěte, který se vyskytuje ve věku od jednoho měsíce do dvou let, nebo mladistvého, který se objevuje po dosažení věku tři.

Příčiny

Zděděné genetické abnormality způsobují mnoho případů vrozeného zvýšeného IOP, které vedou k glaukomu u dětí. Přibližně 1 z 10 000 dětí se narodilo s vrozeným glaukomem, hlásí americká asociace pro dětskou oftalmologii a strabismus. Asi třetina vrozených případů glaukomu se vyskytuje kvůli dědičným autosomálně recesivním genům. U autosomálních recesivních onemocnění musí oba rodiče předat genu, aby dítě mělo onemocnění. Přibližně 66 procent případů vrozené choroby se vyskytuje kvůli spontánním mutacím během vývoje plodu. Genetické syndromy, získané nemoci, rakovina a zranění oka mohou způsobit zvýšené IOP u dětí.

Symptomy

Příznaky zvýšeného IOP u dětí zahrnují zakalení rohovky, která způsobuje, že duhovka – barevná část oka – se zdá být matná, roztrhává, citlivost na světlo a má jedno oko větší než druhé. Děti dost staré na to, aby se mluvily, si mohou stěžovat na ztrátu zraku.

Diagnóza

Přibližně 60 procent případů vrozeného glaukomu je diagnostikováno před 6 měsíci věku, podle Detské nemocnice Boston. Na rozdíl od dospělých, kteří mohou obvykle spolupracovat s oční zkouškou, děti často vyžadují anestezii, aby snášely oční vyšetření glaukomu. Starší děti mohou spolupracovat s částmi zkoušky v kanceláři.

Léčba je nezbytná pro zabránění trvalé ztrátě zraku. Chirurgie a léky mohou snížit IOP. Chirurgie vytváří alternativní drenážní cestu pro tekutinu. Léky mohou snižovat tvorbu tekutin. Jiné problémy s očima, jako je krátkozrakost nebo krátkozrakost, zkřížené oči nebo líné oko, se často vyskytují u dětí s vyšším IOP a také vyžadují léčbu.

Léčba