Cvičení pro roztrhané kolenní vazivo

V kolenním kloubu jsou čtyři hlavní vazy: boční příčné vazivo, přední křížový vaz, zadní křížový vaz a mediální kolaterální vaz. Tyto vazy posilují kolenní kloub, a když se roztrhnou, může trvat několik týdnů nebo měsíců, než se uzdraví. Vaše rehabilitace závisí na závažnosti vašeho zranění, proto nejdříve konzultujte lékaře.

Boční boční vazba, nebo LCL, drží koleno na vnější straně kloubu. Vazivo se rozprostírá od spodní části stehenní kosti na vnější straně přední kost ve spodní části stehenní kosti. Summit Medical Group v New Jersey doporučuje cvičení s názvem “Straight Leg Raise”, které lze provést přímo po zranění. Lehněte si na záda s nohama přímo před vámi. Utáhněte stehenní sval zraněné nohy a zvedněte asi o centimetr od podlahy. Opakujte tři sady po 10 opakováních.

Přední křížové vazivo, nebo ACL, je vazivo umístěné uvnitř kolenního kloubu. Obvykle slyšíte popping zvuk, když roztrháte ACL. Do rozsahu pohybových cvičení při léčbě z roztrhaného ACL. Například sedněte na podlahu oběma nohama přímo před vámi. Ohebnou nohu ohněte co nejpomaleji, co nejvíce. Potom narovnejte zraněnou nohu a zopakujte tři sady s 10 opakováními.

Zadní křížové vazivo nebo PCL se nachází na zadní části kolenního kloubu. Slzy v PCL obvykle vyžadují operaci. Jakmile je operace dokončena a opuch je dolů, proveďte cvičení, které posilují čtyřkřídlé svaly, jako jsou rozšíření nohou. Váš lékař také doporučuje odbornou fyzikální terapii.

Mediální kolaterální vazba nebo MCL se nachází na vnitřní části kolenního kloubu. Chcete-li rehabilitovat slzy v MCL, začněte s rozsahem pohybových cviků, jakmile opuch klesne. Jízděte na stacionárním kole nebo vstoupíte pomalu a pomalu, abyste zlepšili rozsah pohybu. Po obnovení rozsahu pohybu zahajte cvičení na posilování, jako jsou nožní lisy a rozšíření nohou. Pokud vaše koleno pociťuje bolesti během těchto cvičení, zpomalte tempo.

Laterální kolaterální spojka

Přední křížový ligand

Zadní křížový ligand

Medial Collateral Ligament