Esenciální oleje a extrakty

Existuje významný rozdíl mezi rostlinnými esenciálními oleji a jednoduchými rostlinnými výtažky. Ačkoli oba mohou být použity v aromaterapii, to jsou esenciální oleje, které nesou léčivé vlastnosti a jsou používány nejčastěji během masáže a aromaterapie. Výtažky se používají hlavně v parfémách nebo dokonce i ve vaření.

Dějiny

Ačkoli aromaterapie je často považována za novou věkovou praxi v oblasti alternativní medicíny, používání rostlinných extraktů a esenciálních olejů se datuje tisíce let. Byly používány pro náboženské i lékařské účely ve starověkém Římě, Egyptě, Číně a Indii. Jsou zmíněny v Bibi a jiných starověkých textech. Rostlinné oleje se aplikovaly lokálně, používaly se v kadidla a dokonce byly užívány vnitřně pro terapeutické účely. Dnes je možné je nalézt ve svíčkách, sprejů a masážních olejích.

Funkce

Existuje zřetelný rozdíl mezi čistými silicemi a jednoduchými rostlinnými výtažky. K získání extraktu mohou být části rostlin za studena lisovány, macerovány nebo namočeny v kapalině, jako je alkohol, aby se z rostliny izolovala nebo extrahovala určitá kvalita nebo příchuť. Proces získávání rostlinného esenciálního oleje je trochu složitější. Musí být získáno destilací. Tekutina, která se oddestiluje, se nazývá rostlinná esence a velmi malé množství těkavé kapaliny, která zůstává za sebou, je esenciální olej. Vyžaduje velké množství částí rostlin, aby se získalo malé množství esenciálního oleje, a proto jsou obvykle dražší než běžné tekuté extrakty.

Použití

Tekuté výtažky se obvykle používají pro vaření, parfémy nebo jako součást léku. Příklady zahrnují vanilkový extrakt používaný při pečení, extrakt z citronel, používaný jako repelent proti hmyzu v loticích, a extrakt z hroznů používaný bylinkovými rostlinami pro léčbu srdečních chorob. Esenciální oleje se obecně používají pro terapeutické účely. Mohou být použity v aromatických difuzérech, v masážních olejích, v kompresích, ve stříkačích nebo v léčebných lázních.

Účinky

Čisté éterické oleje jsou považovány za hluboké účinky na tělo. Podle studií citovaných lékařským centrem na univerzitě v Marylandu mohou být esenciální oleje přínosné při léčbě takových stavů, jako je alopécia a pooperační bolest. Různé esenciální oleje mají různé léčebné vlastnosti, a proto mají různé účinky na tělo. Lavender, například, může být použita k léčbě bolesti hlavy, deprese nebo nespavosti. Výtažky, i když jsou prospěšné, nevyvolávají působení těla v míře, kterou rodí esenciální oleje.

Expertní přehled

Bylo provedeno několik studií, které podporují léčbu esenciálních olejů a aromaterapie. Ve studii výzkumu rakoviny, která se objevila na internetové knihovně pro zdraví, výzkumníci zjistili, že pacienti, kteří podstoupili masáž za použití nosného oleje a rumového heřmánkového esenciálního oleje, vykazovali výrazné snížení úzkosti a také zaznamenali zlepšení jejich dispozice, fyzického pohodlí a celkové kvality život. Další studie ukázaly, že aromaterapie je přínosná pro takové stavy, jako je úzkost a stres, alopecie, dětský ekzém, deprese, hypertenze a nespavost.